top of page
SgUR2M67skVuXDr4-636856592453593596.jpg

AMETİST

Sertlik Derecesi      : 7

Özgül Ağırlığı           : 2,64 – 2,69

 

Grubu                        : Kuvars

 

Renkleri                    : Mor ve tonları, saydam, yarı opak

 

Kimyasal Formülü : SiO2

 

İçerdiği Mineraller : Silisyum, Alüminyum, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Lityum, Sodyum ve Oksitler

Etimolojisi                 : Adını Yunanca olumsuzluk eki (değil) ve methuskein (sarhoş etmek) kelimelerinden aldığı söylenir.


Çakralar                     : Alın ve Tepe üstü

Zararları                     :

 • Tiroit hastalarının kesinlikle kullanmaması gereken bir taştır. Hatta migren ağrılarına iyi gelmesine rağmen kişinin ayrıca tiroit problemi varsa yine kullanmamalıdır. İçerdiği lityum minerali tiroit hastalarında tsh düzeyini yükseltir.

 • Psikolojik rahatsızlıklara iyi gelse de paranoya ve şizofreni hastalarının kullanmaması tavsiye edilir.

 • Uyuduğunuz yerde bulunmamalıdır. Beyni uyanık tutar; kâbus görmenize sebep olur. Yastığınızın altına koyarsanız derin ve rahat uyursunuz. 

Kullanımı                    : Uğur taşı, kayaç ve takı olarak kullanılabildiği gibi işlenmemiş bir ametisti suda bekletip suyuyla yüzünüzü yıkarsanız sivilce ve siyah noktalara iyi gelir. Suyuyla gargara yaparsanız ağız içindeki yaraları ve diş eti iltihaplarını iyileştirir.

 

Temizliği ve Bakımı  : Aldığınızda bir gece çiçeksiz toprakta bekletmeli, tuzlu suyla veya deniz suyuyla yıkamalısınız. Arada topraklanmalı, ayda bir ılık suda veya hematit kazan taşında boşaltımı yapılmalıdır. Güneşe çok maruz kalmamalıdır.

 

Taşlarla uyumu         : Kuvars grubu taşların hepsiyle uyumludur. Özellikle pembe kuvarsla beraber kullanıldığında etkisi artmaktadır.

 

Faydaları                     :

 • Ametist güçlü ve koruyucu bir taştır.

 • Sakinleştiricidir. Stresi giderir ve pozitif enerji verir. Depresyona karşı faydalıdır. Motivasyon sağlar. 

 • Zihin için çok faydalıdır. Farkındalığı arttırır. Odaklanmayı kuvvetlendirir, zihin dağınıklığını giderir. Hafızayı güçlendirir.

 • Meditasyon taşıdır. 

 • Şifa taşıdır. Endokrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bağımlılıkları yok eder. Antik dönemde sarhoşluğu engellemek için kullanılmıştır.

 • Yastığınızın altına koyduğunuzda uykusuzluğa karşı etkilidir. Kötü rüyaları engeller ve rüyaların net hatırlanmasını sağlar.

 • Sezgileri güçlendirir. Yeni fikirlerin kabullenilmesine, özümsenmesine ve hayata geçirilmesine yardımcı olur.

 • Kanser oluşumunu engeller.

 • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

 •  Yüksek ve düşük tansiyonu dengeler. 

 •  Kan şekerini dengeler, kan temizleyicidir.

 •  Cilt hastalıklarında çok etkilidir. Sivilce, siyah nokta ve akneleri giderir. Alerjiye iyi gelir. Varis oluşumunu engeller.

 • Ağız içi yaraları ve diş eti iltihaplanmalarını iyileştirir.

 •  Migren ve baş ağrılarını gidermek için kullanılır.

 •  Solunum yolu ve akciğer rahatsızlıklarında faydalıdır.

 •  Menopozun etkilerini azaltır.

 •  Gebelikte düşüğü engellemek için kullanılır.

 

Çıkarıldığı Ülkeler       : Dünya'da geniş bir alanda çıkarılan ametist, rengine türüne göre farklı isimler alır. Çıkarılan başlıca ülkeler; Meksika, Sibirya, Uruguay, Zambiya,  Brezilya, Uruguay, Bolivya, Arjantin, Zambiya, Namibya, Afrika’dır.

Ülkemizde ise  Balıkesir – Dursunbey, Ordu-Fatsa, Yozgat-Şefaatli, Çanakkale- Lâpseki, Ordu -Gölköy, Giresun Şebinkarahisar’da ametist çıkarılmaktadır.

Tarihi                              : Geçmişten günümüze bir gelenek haline gelmiş, 6. evlilik yıl dönümlerinde de Ametist taşı hediye edilmiştir. Sonsuz enerjisi ile herkese şifa dağıtır.

Ametist, yüzyıllardır kullanılan değerli bir mücevher taşı olmuştur.

Eski Mısır’dan İngiliz kraliyet mücevherlerine kadar tüm dünyadaki kraliyet koleksiyonlarında bulunur. Eski uygarlıklar bu taşı, bugün daha değerli ve daha çok bilinen birçok taştan daha çok sever ve kıymet verirlerdi. Eskiden ametist, elmas ile eşit olarak değerlendiriliyordu. Sonra Güney Amerika ve başka yerlerdeki büyük buluntular onu daha da bol hale getirdi. Nadirliği azaldıkça fiyatı da azaldı.

Ametistin dini çağrışımları da vardır. Ametist her zaman Hıristiyanlık içinde önemli bir yere sahip olmuştur. Hıristiyan kiliselerinde kendine oldukça fazla yer bulmuştur. Mesih’i sembolize etmek için mor rengi kullanmışlardır. Ametist için İncil’de de bazı referanslar varmış. Aynı zamanda ametist taşı yüksek rahip Aaron’un kalkanındaki on iki değerli taştan biriymiş. Kutsal Şehir’in onikinci temeli ametistten inşa edilmiştir. Ortaçağ boyunca Ametist dindarlık ve bekârlık için ithaf edilmiş ve bu nedenle Katolik Kilisesi din adamları tarafından giyilmiş ve haçları süslemek için kullanılmış.

Ametist ismi, eski bir Yunanca kelime olan amethustos’tan gelmektedir ve ayık anlamına gelmektedir. Bir ametistin, taşıyıcının aşırı sarhoş olmasını önleyebileceği ve ayrıca sade ve ciddi bir zihin aşıladığı söylenir. Eğer bir kişi tamamen ametistten yapılmış bir bardak veya kadehten içerse, hiç sarhoş olmayacağına inanılıyordu. 

Eski Mısırlılar ise taşı keçi burçlarının temsilcisi olarak kullanmışlardır. Keçi, üzüm ve üzüm bağlarının düşmanı ve bu nedenle de şarabın panzehiri olarak kabul görürdü. Ametist taşının antik Mısır’da Nefertiti tarafından kullanıldığı söylenir.

Rönesans döneminde Ametist, alçakgönüllülük ve mütevazılık taşıydı. Leonardo Da Vinci ametistin şeytani, günahkâr düşünceleri dağıttığı ve zekâyı canlandırdığını yazmıştır.

Çin’in Feng Shui felsefesinde, ametist taşının maddi ve manevi zenginlik veren bir taş olduğundan bahsedilmiştir. Ametist mutluluğa ulaşmak için gereken manevi anlayışı aşılar. İlahi özün girdiği başın tepesindeki taç çakrasıyla ilişkilidir. Başın üzerine konduğunda tepe ve üçüncü göz çakralarını açar.

Asırlar boyunca güçlü ve zengin hükümdarlar Ametist’i hükümdarlık sembolü olarak kullandılar ve hatta bazı Ametistler İngiliz Kraliyet Mücevherlerini süsledi. Söylentiye göre Ametist, Rusya Büyük Kraliçesi Catherine’nin de kişisel favorisiydi.

Greko-Romen dönemlerinde, bronz ametist halkaları kötülüğe karşı takılar olarak giyilirdi ve ametistten oyulmuş büyülü kaplardan içen herkesin üzüntü ve kötülüklerini kovduğuna inanılırdı.

Kısacası tarih boyunca ametist taşı, kehanete ve vizyonlara destek verdiğine, sahiplerine zenginlik ve güç getirdiğine inanılan bir taş olmuştur. Her zaman insan kültürlerini yöneten sivil ve dini sınıflarla ilişkilendirilmiştir.

Ametist tarih boyunca birçok yerde ve medeniyette kullanılmış bir taştır. Ametistin hep olumlu özelliklere sahip olduğu kabul görmüştür. Taşın, kötü düşünceleri kontrol ettiği, zekâyı hızlandırdığı, işinde zeki ve yetenekli bir kişi yaptığı, askerleri savaş yaralarından koruduğu, savaşçıya zafer kazanmasında yardım ettiği, avcıya avını aramada yardımcı olduğu, kullanıcıyı bulaşıcı hastalıklardan koruduğu ve iblisleri kovduğuna inanılmıştır.

Ametist, insan türünün en yüksek, en saf özlemlerini ortaya çıkaran bir mücevher olarak bilinirdi. Mücevher, tutkunun öfkesine ve kullanıcısının şiddetli veya temel niteliğine karşı korunurdu. Ametist sakinlik, huzur, cesaret ve tefekkür verir.

dionysos-1-800x400.jpg

Efsanesi   :Ametist Yunan mitolojisinde de adından çokça bahsettirir. Rivayete göre Ametist, kırmızı şarapla sarhoş olduktan sonra Yunan tanrısı Dionysos’un gazabının hedefi haline gelen genç bir bakiredir. Yardım için Tanrıça Diana’ya bağırdığında, kızı derhal beyaz, parıldayan bir taşa (kuvars) dönüştürür. Dionysos olanları fark ettiğinde ve yaptıkları için pişmanlık duyduğunda, gözyaşları kırmızı şarap kadehi içerisine damlar. Kadeh devrilir ve kırmızı şarap beyaz taşa dökülür. Şimdi Ametist olarak bilinen mor kuvars haline gelene kadar taş şarabı içine çeker.

 

Bu nedenle eğer bir kişi tamamen ametistten yapılmış bir bardak veya kadehten içerse, hiç sarhoş olmayacağına inanılıyordu. Çünkü Yunan mitolojisinde ametist, şarap ve isyan tanrısı Dionysos’un gözyaşlarıyla mor renkte boyanmış kaya kristalidir.

Özetle; ayda bir topraklandığı sürece huzur ve enerji veren bir taştır. Tiroit hastalarının kesinlikle kullanmaması gereken ametist, ülkemizde çıkarıldığı için uygun fiyatlarda bulunabilir. Güneşe fazla maruz kalmamalı, tuzlu suyla yıkanmalıdır.Kuvars grubuyla kullanıldığında etkisi artar. Sert bir taş olduğu için takı olarak da kullanılabilir. Her derde deva, sürekli kullanılabilen bir mineral içeriğine sahiptir. Yattığımız odada bulunmamalı ama yastığımızın altına koyabiliriz. İçine eklediğimiz ametist kayası olan suyla yüzümüzü yıkayıp gargara yapabiliriz.

bottom of page