top of page
DENEYİMLERİMİZ
Yıldız Konfeti

 

BURCU GÜLER - Yoga Eğitmeni

SİHİRLİ SÖZLER...

 

Sizlere yaklaşık 10 yıl önce başladığım yoganın, bende yarattığı değişimden bahsetmek istiyorum. Birçok kişi gibi, benim de ancak zamanla aşabildiğim önyargılarım vardı. Kendimi bulmam, hissedip anlayabilmem, düzenli yoga yaptıkça gerçekleşti.

Bu süreçte her şeyi yaşayarak öğrendim. Bazı deneyimler, yaşarken canımı acıtsa da, benim için en akılda kalıcı dersti.  En güzel tarafı da; bu deneyimleri yaşamama neden olan olay ve kişilere, öğrendiğim her şey için teşekkür ederek, geçmişi güzel hatırlayabilmem.

Ama şunu da belirtmeliyim; bu demek değil ki, herkesi sevip herkesi affedebiliyorsunuz.

 

Unutmayın; siz de insansınız ve bazı duygu durumları değişmiyor. Affedemediğim, denediğim ama başaramadığım birileri benim de oldu ama artık kimseye öfkem kalmadı. 

Yoga yapmaya başladıktan sonra, başka hiçbir şey yapmama gerek kalmadan hayatım düzene girdi. Gitmesi gereken kişiler gitti, yerine yeni insanlar geldi. İşim değişti, evimin düzeni değişti ve en önemlisi; ben değiştim.

Bu değişiklikleri kafamda programlamamıştım. Plansız programsız işler, benim için uygun değildi. Plan yapmadan da güzelliklerin gelebileceğini deneyimledim. Her şeyi kontrol edemezdim ve en güzeli kontrol etmeme gerek de yoktu. Evren benim için zaten çalışıyordu, sadece bunu farketmem biraz zaman aldı. Ben bunu Nefes Yoga’yla birlikte farkettim.

Bakış açım, sevgi anlayışım, insanlara yaklaşım biçimim, söylediğim sözlerin etkisi değişti. Ağzımdan çıkan her sözcüğün sihirli olduğunu keşfettim. Düşündüklerimize ve söylediklerimize de eylemlerimiz kadar dikkat etmemiz gerekiyormuş; bunu zor da olsa öğrendim. Dünya üzerindeki yerimi, önemimi, değerimi farkettim. 

Fiziksel olarak yoganın kattığı esneklik, doğru nefes teknikleri ile gelişen bilinçli solunum, sizi gözle görülür şekilde etkileyebilir ama emin olun; zihin ve beden dengede olduğunda asıl gösteri başlıyor. 

Deneyimlemeye ne dersiniz? Belki siz de hikâyenizi burada bizimle paylaşırsınız. 

Sevgilerle

2023-EYLÜL

 

GAMZE SARANLI-  Yoga Eğitmeni - Profesyonel Koç - Mühendis

KENDİNİ SEVMEYİ ÖĞRENMEK...

 

''Önce kendine sevgi ve şefkat göstermelisin, önce kendini sevmelisin."  cümlesini her duyuşumda, ağızlardan bu kadar kolay ve sıklıkla çıkabilen bir cümlenin, hayata geçirilmesi nasıl oluyor da bu kadar uğraştırıyor insanı diye düşünürdüm.

 

Henüz başkasına duyduğum sevgiyi tanımlayamamışken, nasıl olacak da kendime göstermem gereken sevgiyi tanımlamayı becerip bir de onu hayata geçireceğim diye sormaktan alıkoyamıyordum kendimi. 

Zen ustaları ‘zor soruların cevapları hiç beklenmedik yerlerden gelir’ der. Ben de kendime sevgi ve şefkat göstermenin cevabının yogadan geleceğini hiç düşünmezdim ve yıllarca da düşünemedim. Zihnin yarattığı soruların cevaplarını zihinle aramak boşa uğraşmış, deneyimleyerek anladım. 

nefes_yoga_ankara.jpg

 

Yoga için çok değişik tanımlar, yöntemler mevcut; özellikle de sosyal medyaya baktığımda. Yoga eğitmenlerinin kimisi akrobatik ve bedeni zorlayan hareketleri yoga adı altında sunarken, kimisi dini ritüellerle yogayı karıştırmakta. Benim için ise yoga; kendime sevgi ve şefkatin bir kavram olmaktan çıkıp bedenimle, duygularımla, zihnimle ve ruhumla deneyimlediğim ve beni bütünlük hissine taşıyan bir tecrübe.

 

Beni en çok şaşırtan kısmı ise tüm bu tecrübenin başrol oyuncusunun, nefesim olduğunu fark etmek oldu. Yoga yaparken nefesimle bedenime, şefkati, sevgiyi ve ilgiyi akıtabileceğimi ve yine nefesimle zihnimi sakinleştirebildiğimi, dinginleştirebildiğimi görmekti beni şaşırtan. Çünkü nefes doğduğum günden beri yanı başımda olan ve ulaşmak için hiçbir çaba göstermediğim tek şeydi ve bana aitti. Bu kadar yakınımdaydı ama onu ancak yogayla tanıştığımda farkedebildim.

 

Enfes Nefes Yoga Terapi’deki hocalarımın dediği gibi; nasıl bir anne veya baba çocuğuyla vakit geçirirken ona tüm ilgisini verdiğinde, o çocuk koşulsuzca sevildiğini hissediyorsa; bedenimiz, duygularımız ve zihnimizle de vakit geçirirken tüm ilgimizi ve dikkatimizi onlara sunabildiğimizde, ruhumuz da sevildiğini hissedip, tatmin ve bütünlük hissini doya doya yaşayabiliyor.

 

Ve nefes de bunu gerçekleştirmemizde hep yanı başımızda olan desteğimiz...

2018-HAZİRAN

 

TUĞBA-  44- Memur

NEFESİN MUCİZESİ...

 

Eşimle 8 Yıllık evli olmamıza rağmen çocuğumuz olmuyordu ve hiçbir sağlık problemimizde yoktu. Yaşımda geçiyor olduğu için tüp bebek yapmaya karar verdik.

Sağlıklı bir doğum yapabilmek adına öncesinde yogaya başlamanın doğru olacağını düşündüm ve internetten Nefes Yoga'yı buldum. İyi ki de bulmuşum. 

2 ay sonra kendiliğinden hamile kaldım. Hamile yogasıyla devam ettim tabii ki... Tam zamanında, sağlıklı bir normal doğum gerçekleşti...

Mutlu Bebek

 

Süreçte nedenini çok sorguladım ama şimdi biliyorum; Zihnin Dinginliği ve Nefesin Mucizesi...

Teşekkürler Enfes Nefes Yoga Terapi... Teşekkürler bu süreçte beni hiç yalnız bırakmayan Canım Hocam...

2018-EKİM

 

ELİF-  28- Turizmci

YOGAYLA KİLO VERMEK...

 

Enfes Nefes'le çalışmaya başlamadan önce kilo vermek için herşeyi denedim. Gitmediğim doktor, diyetisyen, spor salonu kalmadı.

 

Bir arkadaşımın tavsiyesiyle hocamızla yaptığım daha ilk dersten sonra farkı anladım.

Zaten hocamız da 'zayıflamak yok; sana ait olmayanı bırakmak ve sıkılaşmak olmalı hedefin' dedi ve aynen öyle oldu. 3 ayda 17 kilo verdim ve vermeye devam ediyorum.

Her sabah 20 dakika nefes çalışıyor ve haftanın 2 günü yogaya gidiyorum. Eskisi gibi diyetlerle, ağır sporlarla bedenimi yormuyorum.

 

Beni yogayla tanıştırdığı için arkadaşıma ve sonsuz sabırla beni düzenli yoga yapmam için teşvik eden hocama teşekkür ediyorum. 

2016-EYLÜL

Spor giyim
İleri Kat

 

SEVDA KANKAL- Yoga Eğitmeni - Yaşam Koçu- Ziraat mühendisi

İYİ Kİ...

 

Yogaya başlamadan önce zihninde yaşayan, sürekli hesap kitap yapıp, planla programla hareket eden, oradan oraya koşturan, boş durduğu zaman suçluluk hisseden, hayatı gereksiz bir koşturmacadan ibaret ve bu koşturmacanın içinde kendisini kaybetmiş bir kişiydim. ​

 

Katıldığım yoga dersleri ve yoga ile birlikte yaptığımız nefes egzersizleri dünyamı değiştirdi. Öyle çok faydasını gördüm ki; anlatmaya kelimeler, sayfalar yetmez. Uzun süredir kullanmakta olduğum antidepresanlara veda etmek başıma gelen ilk güzel şey oldu.​

 

Sonunda geldiğim bu noktada, yoga eğitmeni olup bu iyiliği ve şifayı insanlara yaymak istedim. Nefes Yoga'da, öğrencilerimle yaptığımız yoga dersleri eşsiz güzellikte…​

 

Yolumu aydınlatan, bana destek olan tüm hocalarıma ve bu yola girmeye karar veren kendime çok teşekkür ediyorum...

2018-ŞUBAT

ŞULE ERDOĞAN EZGİN- Yoga Eğitmeni - Kimya mühendisi

BENİM İÇİN...

Deneyimimi paylaşmak istedim; çünkü yoga serüvenimi anlatmayı çok seviyorum. Hani diyet yaparsınız da öncesi ve sonrası diye gururla paylaşılır ya; bendeki de aynen öyle. Yogaya başladığım günlerdeki ben ve şimdiki ben arasında çok farklılıklar oldu. Bunu fark etmek bir yana, eşim ve yakın çevremdekiler tarafından doğrulamış bulunuyorum. 

Yoga Pose

Yogayla tanışmam 3 yıl öncesine dayanmaktadır. Çözemediğim, aslında baş edemediğim bir sorun, beni bu arayışa itti. Önce yoga denen şeyi araştırırken buldum kendimi, sonra sabahları işe gitmeden az az yaparken...

 

Daha sonra bu az’ların bendeki faydasını fark ettiğimde, bu işi profesyonel birinden öğrenmeye karar verdim. ‘Enfes Nefes Yoga Terapi

 

Yoga asanalardan ibaretmiş gibi görünse de öyle olmadığını öğrendim.

 

Yoganın 8 basamağının birincisi şiddetsizlikten bahseder. ‘Sadece çevrenizdekilere, hayvanlara, doğaya değil, kendine de şiddet uygulama’ der. Şöyle ki;

 

En acımasız eleştiriyi bazen kendimize yaparız bilmeden. Oysa olanı olduğu gibi kabul etmek en iyisidir. Yoga, kendi değerini farkına varmaya da yardımcı olur. Bence herkesin kendine ait bir şeyi olmalı bu hayatta. Sadece kendine ait ve sadece kendi için…

2019-NİSAN

Doğanın Keyfi

ESRA YILDIZ- Mühendis

SADELEŞİN...

Herkes yoganın getirilerinden bahsederken, ben tam tersinden bahsetmek istiyorum. Benden neleri alıp götürdüğünden...

 

8 Yıldır kullandığım antidepresanlarıma 3 ayda elveda dediğime inanamıyorum.

 

Kendimi mahvederek 6 yıldır gidip geldiğim şirketi bırakıp, sadece 6 aylık yoga deneyimim sonrasında kendi işimi kurmaya karar vermem, mucize değildi de neydi acaba?

 

Yıllardır birlikte olduğum, artık benim enerjimi tüketmekte olan arkadaşlarımın da kendiliğinden kaybolup gitmesine seyirci kalmak acı değil, bir zevkti... Onların da benim kadar bu ilişkiden sıkıldığını anlamak, ilk başta beni şoke etmedi diyemem.

 

 

Ama her şeyi olduğu gibi kabul etmek, süreci kolaylaştırıp eğlenceli hale getirdi.

 

Şu an yeni bir furya var; 'Sadeleşmek'

 

Ben yoga yaparak sadeleşmenin sadece eşyalardan kurtulmak anlamına gelmediğini öğrendim. Fazlalıklarımı attığımdan kendimi hafiflemiş ve yenilenmiş hissediyorum. Bu süreçte yanımdan hiç ayrılmayan hocama teşekkür ederim...

 

Siz de Enfes Nefes Yoga Terapi'yle tanışın, fazlalıklarınızdan kurtulun. Hayatınızın ne kadar kolaylaştığına inanamayacaksınız...

2016-AĞUSTOS

DİLARA RENDE- Avukat

KENDİLİĞİNDENLİĞİ YAKALAMAK...

Yoga!

 

Ayda bir iki kez yoga yapmaktan bahsetmiyorum. Düzenli yoga! Yani Hocamızın da söylediği gibi haftada en az iki kez yoga yapmak.

 

Bu bize ne gibi bir fayda sağlıyor? 

 

Bunları uzun uzun anlatmaktansa sadece "kendini hayatın tam da içinde hissetmek" diyebilirim. Aslında bu sebeple hayatın dışında. İkisinin aynı anda nasıl olduğunu gerçekten bilmiyorum. Ben 3 aydır düzenli yoga yapıyorum. "Zor" diye tanımladığım hedefler ufalıyor sanki yavaşça. Hah, işte şimdi bunu yazarken buldum faydasının ne olduğunu.

 

"Kendiliğinden" oluveriyor her şey. Sizin üstünde düşünmenize gerek kalmadan. "Şıp" diye. Bu kendiliğindenliği yakalamak için ben başka bir yöntem bilmiyorum. Bunu Enfes Nefes'te yapmaktan dolayı çok şanslı hissediyorum kendimi. 

 

Sevgilerle

2018-ŞUBAT

Pencereden Dışarı Bakmak
Mutlu doktor

ŞEFİKA BAŞOĞLU- Doktor

KENDİ RİTMİNİZİ BULUN...

Nefes Yoga'ya başladığımdan beri farkındalıklarım arttı, zamanla yarışmanın hiçbir faydası olmadığını olayları akışına bırakmayı, yaşadıgım olaylara bir adım geriden bakabilmeyi öğrendim. Yaşadığımız sürece kalbimiz nefesimizle bir ritim tutacak ve bizim yapmamız gereken bu ritimle nasıl dans edebileceğimizi öğrenebilmek. Yoga bu kişisel gelişim sürecimde çok yardımcı oldu. Hayatıma kattığı bu nazik dokunuş için yogaya ve yoga hocama minnettarım.

2016-ŞUBAT

MERVE- Öğrenci

STRESSİZ YAŞAMAK...

Ben yaklaşık iki senedir yoga yapıyorum. İlk başta çok önyargılı yaklaşmıştım, yoganın sadece egzersizlerden oluştuğunu düşünüyordum. Fakat Enfes Nefes Yoga Terapi'de yaptığımız derslerden sonra gördüm ki yogadaki hareketler, yani asanalar nefesle aynı anda yapılıyor ve aslında ilk olarak önemli olan şey nefesin doğru kullanılması.

 

Ben de doğru nefes alıp vermeyi öğrendikten sonra stres yaptığım, üzerinde çok düşündüğüm konular hakkında daha rahat olup, daha çözüm odaklı yaklaşmaya başladım. Stres yaptığım zamanları, bunun dünyanın sonu olmadığı bilinciyle eskisine göre daha rahat atlatmaya başladım.

2014-ARALIK

Açık Yoga

HAMSASUNDARA

HAYATINIZDA NEYİ ARZULUYORSUNUZ?...

Bir gün başka şehirde yaşayan bir arkadaşımla konuşurken bana nefesimi tuttuğumu söyledi. "Nefes teknikleri öğren ya da yogaya başla, konuşurken bile nefesini tutuyorsun, bir şeyler yap."

Ben yogayı merak ettim. Nefesten değil ama. Nefesin nesini öğrenicem ki? Benim omzum taş gibi. Her gün 8k koşuyorum, kaslarım yamulmuştur, yogaya gideyim esneyeyim... Evimin biraz ilerisinde bir merkez buldum. Nefes Yoga...

Sanıyorum ki ortalıkta tütsüler, buda heykelleri, fonda mantralar vs. olacak ve ben içten içe nereye geldim diye dalga geçicem.☺ Alakası yoktu. Tertemiz bir salon, yerde matlar, o kadar. Tanışma dersine girmeden önce hayatımda neyi dönüştürmek istiyorsam yoganın o yönde bana katkı sağlayacağını söylediler ve soruyu sordular: "Hayatında neyi arzu ediyorsun? "
 

Doğada kadın

İçimden "bende anksiyete bozukluğu var, ne arzusu? huzur istiyorum. onu mu sağlayacaksınız?" diye söylenirken dışımdan eklem ağrılarımın geçmesini istediğimi, bu yüzden geldiğimi söyledim. Sonra tanışma dersimiz başladı.
O tanışma dersi boyunca yaptığım her şey yavaş ve anlamsız geldi. çoğunu da yapamadım zaten. Ancak derin gevşeme sonrası hissettiklerim ve ertesi gün yataktan normalde yaptığım sürünme/kazınma yöntemiyle değil de zinde bir şekilde kalkmam bende devam etme isteği oluşturdu. Eh, derdim esnemek değil miydi zaten?

Değilmiş o ilk ders başlamadan önce sordukları soruya içimden geçirdiğim cevabı deneyimlemekmiş. Huzur istemiştim, mutlu olmak istemiştim. Yoga da huzur ve mutlulukmuş. Getirdiği huzur, "gidiyorum spora; bir saat kafamı boşaltıyorum, günün stresini de öyle atıyorum" tarzı değil ama... Ortada spora sığınarak atılacak stres kalmıyor, ortada sorun kalmıyor. Üzülecek kaygılanacak bir şey kalmıyor. Yoganın hayatı dönüştürmesi buymuş.

Bu genel haliyle yogayla ilk tanışmam oldu. Başka bir zamanda meditasyon ve asanalar hakkındaki ilk cahilliğimi ve deneyimlerimi yazacağım. Görüşürüz!

2017-MAYIS

BUKET TAŞ- 28- Editör

EĞİTMENLE ÇALIŞMANIN ÖNEMİ

Benim ilk yoga deneyimim evde başladı. Vücudumun esnediğini ve keyif aldığımı düşünüyordum. Daha fazlasını bilmediğim için, tabi ki, yoga yaptığıma inanıyordum.  Dvd ve kitapların yeterli olmadığını Nefes Yoga’daki ilk dersimde anlayana kadar… Meğer doğru nefesi bir eğitmenden öğrenmenin farkı, konsantrasyon, motivasyon, asana bilgisi, ortamın aurası, eğitmenin gözetimi,  yönlendirmesi, size uygun olanı belirlemesi gibi pek çok detay varmış haberimin olmadığı… Ben vücudumu bir yoga pozuna girmek için kullanmışım ama o pozla birlikte vücudumun ve ruhumun derinine inmek, duygularıma dokunmak detayını atlamışım. Artık biliyorum! Canım bedenime yapabileceğim en büyük iyiliği Enfes Nefes Yoga sayesinde keşfettim.

 

Kendime doğru en keyifli yolculuğa başladım. Herkesten, her şeyden özgürleştim…

Yoga severlerden sıkça duyarsınız: Bedenim esnedikçe hayatım da esnek bir hale geldi, derler. Artık bu cümleyle ne demek istediklerini çok iyi anlıyorum. Çünkü yoga matının üstündeki tüm hisler,  bir süre sonra hayatınızın içinde de sizi bırakmıyor.  

 

Şimdilerde çok sevdiğim herkese tek tavsiyem: yogayla tanışın, hayatınızda yarattığı farkı görün…

2015-ŞUBAT

Grup Yoga
bottom of page