top of page

Çok mu Öfkeliyiz?


Hem de çok… Dünya dengesini bozmuş durumdayız. Kardeş kardeşle anlaşamıyor. Her yerde bir kavga, bir kargaşa mevcut. Trafikte, işyerlerinde ve evlerinde hiç kimse durumundan memnun değil. Sürekli her tarafa saldırma isteği içerisindeyiz. Doğal kaynakları sömüren, tüketici bir Dünya’da yaşıyoruz. Her şeyden şikâyet ediyor, her şeye sahip olmak istiyoruz. Ama neden?...

Çünkü Dünya nüfusunun çoğunluğunun Muladhara Çakrası uyumsuz çalışıyor.

Muladhara uyumsuz çalıştığında, kendini güvensiz hissetme durumu ortaya çıkıyor. Güven eksikliği, beraberinde öfke ve şiddeti getiriyor. Öfke, hiddet ve şiddet duygularının arkasında aslında, kaybetme korkusu yatıyor. Güven eksikliğini gideremeyince, öfke duygusu kaybetme korkusunu bastırıyor. Öfkelendikçe iyileştiğimizi düşünüyoruz, aksine daha çok öfkeleniyoruz. Peki, ne yapacağız?

Önce şu çakranın ne olduğunu biraz anlayalım; Muladhara Çakra, daha çok Kök Çakra olarak bilinmektedir. Aslında Kökü Destekleyen manasına gelmektedir. En alt enerji merkezidir. Tüm çakra sisteminin kökünde bulunmaktadır. Kundalini enerjisini (bkz. Değme Yanarsın) korumaktadır. Enerji bu çakradan yükselmektedir. Kuyruk sokumunun ikinci segmanında yer alır.

Muladhara’nın enerjisi çok güçlüdür. Yaşam enerjisini içinde bulundurur. Tehlike karşısında ‘Kaç veya Savaş’ kararını ve gücünü bu merkezden alırız...☺

Toprak elementiyle bağlantılıdır. Yani topraklanma denilen olayla desteklediğimiz çakramız Muladhara. Ses titreşimi yoga terimiyle ifade edersek mantrası Lam’dır.

Muladhara Çakra, dört koyu kırmızı taç yapraklı nilüfer çiçeği şeklinde sembolize edilmiştir. Kırmızı renk bu çakrayı uyarır. Bu nedenle tehlike işaretleri kırmızıdır. Kırmızı elbiseye dönüp bakmamız da ondan yani. Güzel olduğu için değil.☺ Kırmızı enerji insana dünyasal kararlılık ve hayatını kurabileceği sağlam temeller verir.

Ayrıca Muladhara Çakra koku alma duyusuyla doğrudan bağlantılıdır. Tehlikenin kokusunu alırız, anlayacağınız. Hatta birine güvenip güvenemeyeceğimizi bile önce kokusuyla hissederiz. Aslında eşimizi kokusuyla seçeriz...☺

Bu enerji kendimize güvenmemizi ve başta kendimizle barış içinde olmamızı sağlar. Bu çarka doğru bir şekilde çalışıyorsa ve dengeliyse, enerjisi bizi güçlü bir biçimde toprağa ve maddi dünyaya bağlar.

Yaşam enerjisiyle dolar ve yaptığımız etkinliklerden zevk alırız. Arkadaşlarımızla veya ailemizle, hatta yalnız başımıza, olduğumuz kişi olmaktan mutluyuzdur.

Genelde yedi yaşına kadar çocuklar Muladhara Çakra güdülerine dayanarak hareket etmektedir. Küçük çocuklar yalnızca kendilerinin hayatta kalmasıyla ilgilenir...☺

Tüm şizofrenler, psikopatlar, nevrozlular enerjilerini Muladhara Çakra merkezinden yükseltememişlerdir. Neticede dengesiz bir hayat sürmektedirler. Bu merkez aşırı aktif olduğunda da kişi, bencil ve çevreye zararlı olur.

Muladhara Çakra dengesizleşince fiziksel canlılık kaybolur ve insan yaşama isteğini yitirir. Fiziksel eylemlerden uzaklaşır, enerjisi düşüktür ve kendini halsiz hisseder. Depresyona girer. Ölüm korkusu, terk edilmek, küçük düşürülmek, incitilmek ve yakınlık korkusu gibi psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra, kibirli, kendine güvenmeyen, bencil, öfkeli ve kinci birine dönüşebilir.

Ayrıca diz ve bacak sorunları, sırt ve bel ağrıları, varis, siyatik ağrısı, hemoroit, obezite, kanser, kabızlık, ishal, testis veya rahim sorunları, halsizlik, bağışıklık sistemi bozukluğu gibi hastalıklar gerçekleşebilir.

Tekrar konumuza dönelim. Ne yapmalı? Yapabileceğimiz iki şey var:

Birincisi; nedense ameliyat olduktan sonra bile tekrarlanan sağlık sorunlarımız için, tekrar tekrar ameliyat olabiliriz ve psikolojik problemlerimiz için de hem bedenimize ve ruhumuza zarar verip hem de alışkanlık yapan antidepresanlar kullanabiliriz.

İkinci olarak da yoga yapabiliriz. ☺

Bizi takip etmeye devam edin…☺

Comentarios


Son Paylaşımlar
bottom of page