top of page

Gerçekten Yoga mı Yapıyorsunuz?


Öncelikle Yoga’nın ne olduğuna değinelim. Yoga tercüme edildiğinde kontrol etmek, birleştirmek ve bütünleşmek demektir. Sanskrit dilindedir.

Vücudun, zihnin ve duyguların bireysel bilincin kontrolünde olmasıdır.

Düzenli yoga çalışması uygulanarak doğa ve evrenle devamlı olarak bağlantıda kalınır. Sonuçta bireysel bilincin evrensel bilinçle bütünleşmesi sağlanır.

Başka bir deyişle yoga uygulayan bir kişi; vücudunu, duygularını ve zihnini tamamen kontrol edebildiği gibi doğadan ve evrenden kopmaz. Sonuçta da evrenle temasta kalır.

Peki yoga derken hangi yoga türünden bahsediyoruz? Veya neden yoga yaptığını iddia eden birçok kişi söylediğimiz farkındalıkla yaşamıyor?

Bu iki sorunun aynı cevabının olması size garip gelebilir. Ama aslında piyasada sunulduğu gibi birden fazla yoga türü yok ve tanıdığınız, yoga yaptığını zanneden kişiler, yoga değil spor yapıyorlar. Ya da daha kötü sunumuyla; dini ritüellere maruz kalıyorlar. Bu kişilerin yoga yaptığını düşünmelerinin sebebi uyguladıkları hareketlerin yogadan alıntı olması…☺

Yoga, sadece duruşlardan veya sadece meditasyondan ibaret değildir. Aslında nefes egzersizlerini temel alır. İçerisinde biyoeneji çalışmaları, çakra çalışmaları içerir ve hareketler nefesle eş zamanlı olarak yapılır. Meditasyon ve duruşlar yoganın içinde sadece birer bölümdür.

Yoganın diğer uygulamalardan en büyük farkı odaklanma ve yoğunlaşmadır. Hareketi ne kadar yapabildiğiniz değil, yoga esnasında ne kadar odaklandığınız ve zihninizi ne kadar boşaltabildiğiniz önemlidir. Aynı şekilde piyasadaki reiki çalışmaları gibi enerji vermeyi baz almaz, kişinin nasıl enerjisini yükseltebileceğiyle ilgilenir.

Piyasadaki yanlış sunumların aksine her yaştan her bedene sahip insan yoga yapabilir. Ayrıca kişilerin rahatsızlıkları doğrultusunda, kişiye özel terapi çalışmaları uygulanmalıdır.

Bizi takip etmeye devam edin… ☺

Son Paylaşımlar
bottom of page